forumi-albrinia
REgjistrohu Eshte E Thjeshte Do Ngelesh I Kenaqur Wink
forumi-albrinia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forumi i të gjithë atyre që e ndiejnë veten të rinj në shpirt.
 
ForumPortaliPostimet e rejaKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Histori Domethense;Kur zemrat flasin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alb-Rinia
Admin
Admin
Alb-Rinia

Male Numri i postimeve : 483
Pike Pike : 24667
Respekt Respekt : 14
Join date Join date : 10/06/2009
Location Location : Spain
Job/hobbies Job/hobbies : Security
Humor Humor : Te Shumte

Histori Domethense;Kur zemrat flasin Empty
MesazhTitulli: Histori Domethense;Kur zemrat flasin   Histori Domethense;Kur zemrat flasin EmptySun Jul 17, 2011 10:24 am

Histori Domethense;Kur zemrat flasin Tumblr_llkbneJfyB1qk61byo1_500_thumb


Njëherë një mësues i mori nxënësit e vet dhe bashkë me to shkuan në bregun e një lumi për të shijuar bukurinë e Zotit të Madhërishëm… Aty pranë rastisën një familje pjesëtarët e së cilës po ziheshin dhe i bërtisnin njëri-tjetrit… Mësuesi i pyeti nxënësit: “Si mendoni përse njerëzit i bërtasin shumë njëri-tjetrit kur janë të zemëruar a?”; “Hmm… Bërtasim, sepse humbasim qetësinë tonë! ” – u përgjigjën nxënësit. “Mirë, por pse atëherë bërtisni me atë të cilin diskutoni kur e keni afër, pranë jush? Kur mund t’i flisni në mënyrë më të qetë dhe të butë?” -sërish pyeti mësuesi. Nxënësit filluan të japin përgjigje nga më të ndryshmet, por mësuesi nuk ishte i kënaqur me përgjigjet e tyre, ndaj u tha: “Kur dy njerëz zemërohen me njëri-tjetrin, atëherë zemrat e tyre largohen tepër nga to… Për të mbushur këtë distancë, duhet të bërtasin me qëllim që të dëgjojnë njëri tjetrin. Sa më shumë që hidhërohen atëherë edhe më tepër duhet të bërtasin për t’u dëgjuar!! “Po, vallë çfarë ndodhë kur njerëzit duhen?! Atëherë nuk i bërtasin njëri-tjetrit, por flasin me butësi, për shkak se zemrat e tyre janë shumë pranë (afër). Sa më shumë që shtohet dashuria e tyre, ata fillojnë të pëshpëritin sa që gjithnjë e më tepër afrohen mes veti. Në fund, ata ndalojnë së foluri, mjafton vetëm shikimi i tyre!”

_________________
Histori Domethense;Kur zemrat flasin I9616_eukadv.jpg
Histori Domethense;Kur zemrat flasin 6pyj28g
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://forumi-albrinia.albanianforum.net
 
Histori Domethense;Kur zemrat flasin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
forumi-albrinia :: Argëtim & zbavitje :: Histori domethënëse-
Kërce tek: