forumi-albrinia
REgjistrohu Eshte E Thjeshte Do Ngelesh I Kenaqur Wink
forumi-albrinia
REgjistrohu Eshte E Thjeshte Do Ngelesh I Kenaqur Wink
forumi-albrinia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forumi i të gjithë atyre që e ndiejnë veten të rinj në shpirt.
 
ForumPortaliPostimet e rejaLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 EKSPERIENCA E FITUAR NE DIASPORE TE BARTET NE ATDHE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shaban cakolli
Anetare
Anetare
Shaban cakolli


Male Numri i postimeve : 101
Pike Pike : 26726
Respekt Respekt : 0
Join date Join date : 15/10/2009

EKSPERIENCA E FITUAR NE DIASPORE TE BARTET NE ATDHE Empty
MesazhTitulli: EKSPERIENCA E FITUAR NE DIASPORE TE BARTET NE ATDHE   EKSPERIENCA E FITUAR NE DIASPORE TE BARTET NE ATDHE EmptyFri Oct 16, 2009 3:40 pm

Njeriu në jetë ballafaqohet me ndryshime të mëdha të cilat vërtetë janë vështirë për të i përballuar.Në fillim ishim të pllakosur nga robëria,dhuna,shtypja,përndjekjet,burgosjet,e më pas shpërtheu lufta e cila la vrragë.Tani ka filluar një tranzicion për ndërtimin e një demokracie moderne.Të paktën shqiptarët nga vitet e 90-ta kanë jetuar nëpër vende që mund të quhen djepa të demokracisë.Komuniteti shqiptar i cili ka fituar shprehi pune,me njëvullnet të pashuar dhe me ngulm dhe ka gjetur vetën në integrimin e shoqërisë ku është strehuar,duke arritur të ndërroj profesione dhe të fitoj eksperienca të larta.Psh,mbi dyzet partner shqiptar punojnë në Radio BBC,ku ja kanë dalur të fitojnë eksperiencë në rritjen e lartë të cilësisë së informimit,njëprofesion cilësor gazetarie,eksperiencë në konkurencën për tregëti,shumë studime të gjitha lëmive,dhe të pajisur me njohuri të të gjitha lëmive.Një eksperiencë e tyre e fituar jashtë atdheut,është shumë e rëndësishme të bartet në atdheun tonë,për të cilën atdheu ynë ka nevojë më shumë se kurnjëherë më parë.Si bëhet të bartet kjo?Unë mendoj se eksperiencën e tillë në atdhe do të e bartin vetëm ata që janë të nxitur nga atdhedashuria.Ata të cilët mbi të gjitha shiqojnë pagat,nuk do ti kthehen atdheut së paku në dhjetvjetorin që do vij,sepse mundësia për krahasime pagash Evropë-Kosovë,tani nuk ka përputhshmëri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
EKSPERIENCA E FITUAR NE DIASPORE TE BARTET NE ATDHE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» DORUNTINA ZËDHËNSJA MË E FUQISHME E FËMIJËVE TANË NË DIASPORË

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
forumi-albrinia :: Rubrikat :: Emigracioni-
Kërce tek: