forumi-albrinia
REgjistrohu Eshte E Thjeshte Do Ngelesh I Kenaqur Wink
forumi-albrinia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forumi i të gjithë atyre që e ndiejnë veten të rinj në shpirt.
 
ForumPortaliPostimet e rejaKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Histori Domethense;Pasuria e vertet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alb-Rinia
Admin
Admin
Alb-Rinia

Male Numri i postimeve : 483
Pike Pike : 24667
Respekt Respekt : 14
Join date Join date : 10/06/2009
Location Location : Spain
Job/hobbies Job/hobbies : Security
Humor Humor : Te Shumte

Histori Domethense;Pasuria e vertet Empty
MesazhTitulli: Histori Domethense;Pasuria e vertet   Histori Domethense;Pasuria e vertet EmptySun Jul 17, 2011 10:21 am

Histori Domethense;Pasuria e vertet Tumblr_llbu76N1QG1qh5hzto1_500_thumb

Nje dite babai i nje familje shume te pasur e dergoi djalin e tij te bente nje udhetim neper nje vend me qellimin qe djali i tij te shihte se si jetonin te varferit dhe qe te ishte mirenjohes per pasurine e tij.Ai qendroi dy dite dhe dy net ne nje ferme te nje familje te varfer.Pasi u kthye nga udhetimi,i ati e pyeti:-Si shkoi udhetimi ?-Shume mire,baba.-E pe si jetonin te varferit ?-e pyeti i ati.-Po.-Atehere cfare mesove nga ky udhetim ?Djali u prgjigj:’Ne kemi nje pishine qe shkon deri ne fund te kopshtit tone,ndersa ata kishin nje perrua qe nuk kishte fund.Ne kemi nje kopsht me llamba te blera,ndersa ata kane yjet gjate nates.Oborri yne eshte deri ne kopshtin para shtepise,ndersa ata kane gjithe horizontin.Ne jetojme ne nje cope toke,ndersa ata kane ne dispozicion fusha te gjera.Ne kemi sherbetore qe na sherbejne,ndersa ata u sherbejne te tjereve.Ne e blejme ushqimin tone,por ata e rrisin vet ushqimin e tyre.Ne e kemi token te rrethuar me mur qe te jemi te mbrojtur,ndersa ata kane miq qe i mbrojne.”Pas fjaleve te te birit,babai mbeti pa fjale.Pastaj djali shtoi:”Faleminderit baba,qe me tregove sa te varfer jemi”.

_________________
Histori Domethense;Pasuria e vertet I9616_eukadv.jpg
Histori Domethense;Pasuria e vertet 6pyj28g
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://forumi-albrinia.albanianforum.net
 
Histori Domethense;Pasuria e vertet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
forumi-albrinia :: Argëtim & zbavitje :: Histori domethënëse-
Kërce tek: